ریچارد استالمن(Richard Stallman) از بنیاد نرم افزار آزاد استعفا داد!

ریچارد استالمن بنیان گذار بنیاد نرم افزار آزاد (به اختصار fsf) و لیدر و رهبر GNU project (که به لطف پروژه گنو اکثر سیستم عامل های مشابه UNIX که به نام لینوکس میشناسیمشون ساخته شد ) و همچنین خالق مفهوم copyLeft در تاریخ ۱۶ سپتامبر از بنیاد نرم افزار آزاد و دانشگاه MIT استعفا داد.

ریچارد استالمن بیشتر بخاطر هدایت و رهبری جنبش هایی مثل free software و اعتراض به سیاست های شوم و خبیثانه شرکت هایی مثل مایکروسافت و اپل و انویدیا و … تبدیل به یک فیلسوف و رهبر دینی حتی ! در دنیای کامپیوتر شد !

تمام مفاهیمی که ما امروز به اسم Open source یا نرم افزار آزاد و خیلی چیزای دیگه توی لینوکس که ما امروز باهاشون سروکار داریم و میشناسیمشون به لطف ایشون بوده .

سال ۱۹۸۵ استالمن نرم افزار آزاد رو پایه گذاری کرد . در آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه MIT(به اختصار CSAIL) پروژه GNU با تیمش ساخت و مفاد بسیار جامع لایسنس GPL رو نوشت .

خلاصه که برای ما در دنیای کامپیوتر بیشتر یک رهبر هست تا یه برنامه نویس !

ولی خبر عجیبی که ۲روز پیش شنیده شد این بود که از بیناد نرم افزار آزاد و MIT استعفا داد .

قضیه از این قرار بود :

ریچارد استالمن دو روز قبل از استعفایش از دانشگاه MIT در وبلاگ خود رسانه هارو بخاطر پوشش خبری و تفسیر نادرست بخاطر دفاعش از شخصی به نام Epstein رو مقصر دونست

متن استعافای استالمن به اینصورت بود :‌

To the MIT community, I am resigning effective immediately from my position in CSAIL at MIT. I am doing this due to pressure on MIT and me over a series of misunderstandings and mischaracterizations

این خبر یکم پیچیده است و باید روابط افراد زیادی رو توضیح بدم ! پس به طور خلاصه براتون میگمش : این آقای jeffrey espein که استالمن اظهاراتی درباره دفاع ازش داشته چند سال پیش خودکشی کرد حین دادخواستش و توی زندان خودشو کشت . جفری اپسین یه استاد و معلم بود که بعد ها زمینه کاریشو تغییر داد و زندگی حرفه ایش رو بعنوان بانکدار و سرمایه داری آمریکایی شروع کرد . کاری نداریم به اینکه توی حرفش چقد خوب بوده ! ایشون بخاطر se.x Trafficing به زندان رفت ! دختر های زیر سن قانونی (underAge) و یا بالغ هارو مجبور به اراپه خدمات جنسی به مشتریهاش میکرد !!‌

ایشون اینقدر مایه دار بودن که یه جزیره مخصوص به خودش داشت و پاتق عیش نوشش بود ! حتی ویدیو هایی ازش هست که توی پارتی با پرزیدنت ترامپ که هر دو درانک بودن وایسادن و دارن صحبت میکنن و و و !

خلاصه یه همایشی توی جزیره این آقا برگزار شده بود همه گردن کلفتا توش پودن . از MIT و کلی دانشمند دیگه از جمله شخصی به اسم Marvin Minsky ! ایشون از دانشمندان و محققان هوش مصنوعی در دانشگاه MIT بودن که یه دختر ۱۷ سال ( از همون سرویس های اقای Epstein !) رو ترتیبش رو داد !

حالا جنجال و ایمیلی بازی در تاریخ ۱۱ سپتامبر توی دانشگاه MIT شروع شد .

توی این ایمیل ها ریچارد استالمن در پاسخ به یکی از دانشجوهای MIT که مربوط به یک رویداد در فیس بوک (اعتراضی به دونیت جفری اپستین) بود گفت :‌( فقط متن جنجالیش رو مینویسم )

We can imagine many scenarios, but the most plausible scenario is that
she presented herself to him as entirely willing.

از نظر استالمن این قضیه سناریو های متعددی داشته ولی سناریو احتمالی اینه که شاید اون دختر ۱۷ ساله خودش کاملا مایل به انجام این کار بوده !

این ایمیل ها و افشای این قضیه رو خانمی در دانشگاه MIT (مهندس رباتیک) در صفحه medium اش پخش کردند و بعدم به خبرگزاری vice اطلاع دادن .

قبل هم اظهارات جنجالی استالمن در مورد پایان دادن به سانسور پور.نوگرافیه کودکان خبر ساز بود و خیلی از اظهارات جنجالی دیگرش باعث همه این فشار ها که نهایتا استعفا داد .

پست medium اون خانمی که این قضیه رو افشا کرد رو بخونین و نظرتون رو بگین . آیا استالمن تفسیر درستی از این قضیه داشته ؟ یا پشت پرده چیز دیگری بوده که توسط قدرت های سیاسی کنترل شده و نخواستن استالمن معنی درست s.ex assaulting رو بیان کنه .

این رو هم درنظر بگیرین که jeffrey epstein کانکشن های قدرتمند از جمله ترامپ رو داشت و اونقدرا ماجرای جزیره شخصیش و سو استفاده جنسیش از دختر های under age و Minsky و … به چشم نیومد به اندازه این قضیه که استالمن باور داشته که معنی s.ex assaulting رو رسانه ها اشتباه به مردم منتقل کردن !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *